Wednesday, 13 Nov 2019

SÉRIA POPULARIZAČNÝCH ČLÁNKOV O DARCOVSTVE: IDENTIFIKÁCIA DARCOV ORGÁNOV

Martinské transplantačné centrum je najlepšie na Slovensku čo sa týka identifikácie darcov orgánov. Príjemcovia tu majú väčšiu šancu dostať sa nielen k transplantácii obličky, ale aj k väčšej zhode medzi nimi a darcom. Pri identifikácii ide o celý odborný proces, ktorý sme prebrali v predchádzajúcich príspevkoch.

A ako dlho sa na Slovensku priemerne čaká na transplantáciu? „Všetko je závislé od darcov orgánov. Každý orgán má inú dobu čakania a najdlhšie sa čaká na transplantáciu obličky, lebo u pacienta je život udržovaný vďaka hemodialýze. V prípade iných orgánov, ako sú srdce, pečeň, pľúca, ak sa pre pacienta nenájde vhodný darca, pacient zomiera,“ povedal transplantológ Juraj Miklušica s tým, že napr. na transplantáciu obličky je priemerná doba čakania v SR od 1,5 roka až do 2 rokov.

Všetko je závislé od darcov orgánov.

„U nás v našom centre sa to podarilo stiahnuť približne na jeden rok, čo znamená, že pacient je rok po zaradení na čakaciu listinu odtransplantovaný. Samozrejme, táto doba čakania je priemerná, lebo u niektorých pacientov sa môže nájsť vhodný darca mesiac po zaradení na čakaciu listinu, a u iného sa vhodný darca nájde aj dva roky po zaradení na čakaciu listinu,“ dodal Miklušica.
Juraj Miklušica je transplantačný chirurg a koordinátor darcovského programu Transplantačného centra v Univerzitnej nemocnici Martin. Spolu s občianskym združením Darovaný život sa snažia o zvýšenie povedomia Slovákov o darcovstve orgánov a transplantáciách.
(alb)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *