Thursday, 23 Jan 2020

PRI TRANSPLANTOVANÍ ORGÁNOV JE DÔLEŽITÁ IMUNOSUPRESIA

Tušili ste, čo je to imunosupresia a akú významnú úlohu má pre pacienta s transplantovaným orgánom? Ide o liek, ktorý každý človek s transplantovaným novým orgánom musí užívať od transplantácie po celú dobu, kým je daný orgán funkčný. (Pri obličkách, keď oblička zlyhá, tak sa oblička vyberie a pacient sa vráti na dialýzu.) Prečo je to tak a ako tento liek pomáha k úspešnému prijatiu orgánu zo strany organizmu, sa dozviete v pokračovaní série príspevkov o darcovstve orgánov.

 

Medzi prirodzené reakcie nášho organizmu, keď sa do tela dostane cudzia látka, je zápal sprevádzaný napríklad horúčkami. Podobnú reakciu organizmus spustí aj vtedy, keď je transplantovaný orgán. Cieľom tejto reakcie je obrana organizmu proti niečomu, čo mu nie je jasné. V tomto prípade ide o ľudský orgán. Preto medicína prišla s prevratným riešením pre umožnenie trasplantovania orgánov. V organizme sa za týmto účelom zníži jeho schopnosť brániť sa proti cudziemu orgánu. „Imunosupresia je látka na potlačenie imunity, zabráni, aby si človek vytváral protilátky proti novému orgánu. Preto podávame lieky na potlačenie imunity, lebo bez nich by telo príjemcu orgán odvrhlo a zničilo by ho zápalovou reakciou,“ vysvetľuje transplantológ Juraj Miklušica a dodáva, že bez imunosupresie by transplantácia nebola možná, okrem jednej výnimky. „Jediná možná transplantácia bez imunosupresie je pri jednovaječných dvojčatách. Jeden druhému môže darovať orgán a príjemca nemusí užívať imunosupresiu, lebo majú rovnaký genetický základ,“ dodal transplantológ s tým, že každý iný pacient po transplantácii orgánu užíva imunosupresiu. „Kým ten orgán má v tele, tak celý čas musí užívať imunosupresiu,“ dodal transplantológ. Imunosupresia je síce liek, ktorý pacient musí užívať navyše, ale vďaka novému orgánu prestanú brať lieky, ktoré brali predtým. „Aby sme imunosupresiu neočierňovali, treba si uvedomiť, že aj pacienti, napr. na dialýze, alebo pacienti so zlyhávaním pečene či srdca, nie sú pacienti, ktorí neberú lieky. Sú to pacienti, ktorí majú možno 20 druhov liekov, aby mohli prežívať. Po transplantácii sa ich počet výrazne redukuje, lebo už majú orgán, ktorý zabezpečuje tú funkciu, ktorá bola predtým zabezpečená liekmi. Takže netreba ju brať ako záťaž,“ uzavrel Miklušica.

Prvým liekom, ktorý z transplantácie orgánov spravil liečebnú metódu bol cyklosporín. Aj na poli imunosupresie sa výskum posunul veľkými krokmi vpred a v dnešnej dobe sú vyvinuté lieky, ktoré síce zaťažujú ľudský organizmus, ale ich prínos pre pacienta po transplantácii orgánu je nenahraditeľný. Občianske združenie Darovaný život sa aj v spolupráci s transplantológom Jurajom Miklušicom snaží vysvetľovať ľuďom dôležité aspekty darovania orgánov a zmeniť negatívny postoj časti verejnosti k tejto oblasti. Napríklad v Španielsku je darovanie orgánov považované za najvyšší prejav altruizmu.
(tor)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *