Thursday, 23 Jan 2020

DARCOVSTVO ORGÁNOV JE VÝLUČNE BEZPLATNÉ

Darcovstvo je podľa slovenského zákona bezplatné, bez možnosti akéhokoľvek finančného, alebo materiálneho profitu pre darcu, resp. rodinu darcu. Tušili ste napríklad o tom, že každý je potenciálnym darcom a nie je na to potrebný súhlas rodiny zosnulého? Alebo vedeli ste napríklad, že až 25 percent rodín darcovstvo orgánov odmietne? Aj pre zvýšenie povedomia o tejto dôležitej oblasti medicíny, ktorá často trpí vďaka nedostatku informácií, ktoré o nej ľudia majú, vám v sérii krátkych príspevkov odpovieme na dôležité otázky z oblasti darcovstva orgánov.

Transplantovanie orgánu je niekedy jediná šanca na prežitie pacienta. Z etického hľadiska bolo preto nevyhnutné zamedziť akýmkoľvek možnostiam o finančný prospech zo strany darcu. Zákon to jednoducho zakazuje. „Na vylúčenie iných ako altruistických motívov je v legislatíve všetkých vyspelých štátov podmienka, že darovanie orgánov je bezplatné,“ uvádza portál ZZZ.sk. Zákony a ich prehľadnosť – to je pri práci transplantológa veľmi dôležitá pomyselná „Biblia“. Pri komunikácii s rodinami potenciálneho darcu orgánov je dôležité zodpovedať na mnohé otázky. A zákon na ne myslí a je v nich jasný a prísny. „Sú to otázky, na ktoré treba odpovedať jednoducho a zrozumiteľne a sú to najčastejšie otázky pacientov, resp. rodiny darcov, ktorí sa potom pýtajú na obchodovanie s orgánmi a tieto možnosti,“ potvrdil transplantológ s Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) Juraj Miklušica s tým, že obchodovanie s orgánmi je vylúčené. Je to aj vďaka zákonom, ktoré sú na slovensku jasné a prehľadné, čo považuje za obrovskú výhodu. „Čo sa týka darcovstva orgánov, tak na Slovensku je legislatíva nastavená veľmi dobre. Je podľa mňa veľmi prehľadná,“ prezradil s tým, že sa mu o nej už takmer aj sníva. „Musím tú legislatívu ovládať od A po Z. Nemôžem sa hýbať tak, že budem špekulovať nad tým a nad tým. A my tú legislatívu máme jasne danú, ako musíme postupovať. A podľa toho postupujeme,“ uzavrel Miklušica.

Juraj Miklušica je transplantológ z UNM, ktorý sa angažuje aj v OZ Darovaný život, ktorého cieľom je informovanie odbornej a laickej verejnosti o darcovskom a transplantačnom programe. Jedným z podujatí, ktoré OZ spoluorganizovalo, bola benefičná akcia v martinskom Amfiku Darovaný život 2014 pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva. (tor)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *